redaktor a moderátor České televize

Radek Zbořil fyzikální chemik

08.04.2017 20:05, Hyde Park Civilizace
Radek Zbořil

Nekovové magnety. Uhlíkové kvantové tečky. Čištění vod nanotechnologií. Světově uznávaný výzkum fyzikálního chemika Radka Zbořila. Jeden z nejcitovanějších českých vědců, generální ředitel Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů v Olomouci.

Pieter Timotheus de Zeeuw generální ředitel, Evropská jižní observatoř

01.04.2017 20:05, Hyde Park Civilizace
Pieter Timotheus de Zeeuw

Největší evropská astronomická observatoř stojí v Jižní Americe, kde jsou jedny z nejlepších pozorovacích podmínek na světě. Generální ředitel ESO Pieter Timotheus de Zeeuw přijal pozvání do Hyde Parku Civilizace. Jaké nové výzvy astronomy čekají? Co na observatořích v Chile sledují? Jak pokračuje stavba největšího dalekohledu na Zemi ELT? A jak by pojmenoval sedm nově objevených planet systému TRAPPIST-1?

Vladimír Beneš, Vladimír Beneš, Vladimír Beneš neurochirurgové

25.03.2017 20:05, Hyde Park Civilizace
Vladimír Beneš, Vladimír Beneš, Vladimír Beneš

Tři generace špičkových neurochirurgů - otec, syn a vnuk - profesor, profesor a docent - Vladimírové Benešové. Hyde Park Civilizace bude o lidském mozku - nejsložitější známé struktuře ve vesmíru, která měla 3 miliardy let na svůj vývoj. Co o něm víme? A co ještě chceme vědět?

Eva Zažímalová předsedkyně Akademie věd ČR

24.03.2017 18:28, Vědecké Interview
Eva Zažímalová

Největší vědecká instituce v zemi má novou šéfku: Akademii věd povede biochemička Eva Zažímalová. Jak chce změnit financování vědy? A jak moc bude komentovat dění v celé společnosti?

Tomáš Šebek, Kenneth L. Mattox, Lyonel Badette chirurg, Lékaři bez hranic; traumachirurg; tlumočník a medik

18.03.2017 20:05, Hyde Park Civilizace
Tomáš Šebek, Kenneth L. Mattox, Lyonel Badette

Chirurg Tomáš Šebek má za sebou mise na Haiti, v Afghánistánu a nejnověji v Jižním Súdánu, odkud přiletěl tento týden. Spolu s kolegy z organizace Lékaři bez hranic zachránil mnoho životů. Co je nejtěžší ve světě válečné chirurgie a traumatologie, kterou provádí v místech živelních katastrof nebo ozbrojených konfliktů? V živém vstupu překvapili Tomáše Šebka jeden ze světově nejuznávanějších traumachirurgů Kenneth L. Mattox a Lyonel Badette, kdysi tlumočník Tomáše Šebka při jeho misi na Haiti, nyní student lékařské fakulty v Praze.

Haiti, Afghánistán, Jižní Súdán, stovky pacientů ve (velmi) vážném stavu, lidská radost a odhodlání.

Rozhodl se a odjel. Nejdřív na dvakrát na Haiti, kde pomáhal po ničivém zemětřesení, pak dvakrát do Afghánistánu, kde jsou útoky součástí každodenního života, a naposledy do Jižního Súdánu, který má bohužel do stability hodně daleko. Zachránil řadu životů přímo a řadu dalších nepřímo - tím, že učil. Že vysvětloval, radil a dával důvěru místním lékařům a sestrám. To je investice ne jen do života daného lékaře, ale investice do celé společnosti.

Necelý týden před rozhovorem říká Pavlí, se kterou připravujeme většinu materiálů: "Často zmiňuje knihu Top Knife, to by bylo skvělý kdyby se nám podařilo sehnat jejího autora do vysílání!" A Gábi se dala do hledání cesty - našla ji. K jednomu z nejrespektovanějších úrazových chirurgů světa nebyla jednoduchá cesta - vedla mj. i přes NASA. Šlo to.

O pár dní později si říkáme: "Určitě se budeme bavit o Lyonelovi, se kterým se potkal na Haiti a který teď studuje v Praze. Šlo by ho sehnat? Ale ani v tomhle případě Tomáši Šebkovi neřekneme předem nic, ať je to překvapení." Ano, šlo ho sehnat.

Proč "to šlo"? Protože tým, který mám kolem sebe, je skvělý. Ono "to" totiž samo nešlo - dokázali to lidé, kteří pracují na Hyde Park Civilizace, kteří hledají cesty, i když jsou někdy hodně klikaté.. .. ale pak vedou k tomu, co jste viděli v sobotu. Upřímně říkám, že z toho mám radost.

Jedna z prvních věcí, kterou mi Tomáš Šebek před vysíláním řekl, byla: Chtěl bych mluvit o týmu, který mám na misích kolem sebe, protože bez nich to nejde. Odpověděl jsem jen: Ano, rozhodně ano.

Jsou věci, které při rozhovoru vidíte a slyšíte a jsem si jistý, že spoustu věcí i cítíte. Ten pocit, který jsem cítil z Tomáše Šebka, když se ve vysílání objevil Kenneth Mattox, se ale naplno asi úplně předat nedá.. Bylo to jedinečné.. Byla to obrovská koncentrace radosti smíšená s údivem až nevírou, že tohle je skutečnost! A myslím, že Tomáš Šebek si takový pocit naprosto zaslouží.

Zaslouží si ho člověk, který chce dávat. Který dává své schopnosti, svůj čas, svou energii a co je možná vůbec nejdůležitější - i svůj přístup. Přístup k životu i k práci. To všechno je součástí lidství.
starší vysílání, strana  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12    13    14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53 
© Daniel Stach 2012-2018    Obsah, design, programování: MaD speakers, Džuny & STACH software
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem