Daniel Stach
redaktor a moderátor České televize
Petr Slavíček fyzikální chemik
Chemickou laboratoř profesor Petr Slavíček "přestěhoval" do počítače. Získává detailní pohled na ultrarychlé děje v molekulách, které vyvolává vhodně zvoleným světlem nebo rentgenovým zářením. Používá pro to rovnice kvantové teorie a počítač. Je spoluautorem světového objevu, že molekuly v kapalinách si předávají energii zcela novou formou. Jakou? Co ho fascinuje na fyzikální chemii? A jak "dobře učit", abychom podnítili mladé pro vědu?
Reinhold Messner horolezec
První, kdo vystoupil na všech 14 osmitisícovek. První, kdo zdolal Mount Everest bez použití kyslíkového přístroje. První, kdo na Mount Everest vystoupil sám. Prošel napříč Antarktidou a Grónskem. Přešel pouště Taklamakan a Gobi. Reinhold Messner, autor desítek knih, zakladatel skupiny muzeí Messner Mountain Museum.
1. člověk, který se dostal na vrchol Everestu bez kyslíku. 1. člověk, který se dostal na vrchol Everestu sám. 1. člověk, který byl na vrcholu všech osmitisícovek světa. 1. člověk, který spoustu lidí napadne, když se řekne "horolezec". A co hlavně: 1. člověk v posunutí řady hranic - fyzických i mentálních.
Reinhold Messner už není ""jen"" horolezec - posunul se hlavně přístupem k životu dál.
V rozhovoru mě zaujal mj. tím, jak mluvil o:
- strachu a vyrovnáním se s ním
- selhání a síle vůle
- smrti bratra a mimotělním zážitku
- přístupu k horám, na které nechtěl lézt
- o životě nad 8 000 metry nad mořem
- Adamu Ondrovi
A hlavně tím, jak přemýšlel. Protože bylo vidět, že o "tom" (dosaďte si některé z témat rozhovoru) přemýšlel. A mě moc baví lidé, kteří přemýšlí, kteří skutečně něco dokázali, kteří si umí přiznat, že mají své hranice, respektují je a přesto jsou stále lidmi..
Tomáš Radil vědecký pracovník Fyziologického ústavu AV ČR
Před 72 lety byli osvobozeni vězni z koncentračního tábora v Osvětimi. V něm nacisté zavraždili milion a půl lidí. On přežil. I přesto, že už šel k plynové komoře. I přesto, že mu nebylo ani 14 let. Tomáš Radil, profesor psychologie, který zkoumá zlo ve společnosti
V dnešním Vědeckém Interview s profesorem psychologie Tomášem Radilem, který přežil Osvětim. O lidství v koncentračním táboře, vyrovnání se s minulostí, posttraumatickém stresu i setkání s Andělem smrti.
Petr Jan Juračka hydrobiolog, fotograf
Vědec a popularizátor vědy Petr Jan Juračka se narodil s tak špatným zrakem, že mu lékaři předpovídali, že zřejmě oslepne úplně. V současnosti je úspěšným hydrobiologem a fotografem, který se specializuje na vědeckou mikrofotografii. A kromě jiného byl také držitelem světového rekordu - se svým dronem natáčel na K2 ve více než 6300 metrech nad mořem, tedy ve výšce, kam se žádný běžný dron v té době ještě nedostal.
Josef Koutecký onkolog, zakladatel dětské onkologie v Československu
V 60. letech začal profesor Josef Koutecký v Československu budovat obor, který tehdy nikdo nechtěl dělat: dětskou onkologii. Úmrtnost na zhoubná nádorová onemocnění u dětí byla tehdy 97 procent. Dnes 90 procent dětí přežije. I díky němu. Rakovině zasvětil profesní život. A tahle nemoc mu vzala manželku i dceru...
Odpověděl jsem: "A tím jste změnil svět, nebo alespoň jeho část."
A za touto odpovědí si po dnešním rozhovoru stojím ještě víc. Profesor Koutecký zachránil obrovské množství životů. A myslím, si že svět dělá lepším nejen svou prací, ale celým svým chováním. Ukazuje odhodlání, čestnost i noblesu a to vše s obrovskou pokorou.
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem