redaktor a moderátor České televize

Samantha Cristoforetti astronautka Evropské kosmické agentury.

30.09.2023 20:05, Hyde Park Civilizace
Samantha Cristoforetti

Je 538. člověkem ve vesmíru, na oběžné dráze strávila 370 dní, 5 hodin a 45 minut. Na Mezinárodní vesmírnou stanici letěla se dvěma expedicemi, byla i její velitelkou. Letěla na palubě lodi Sojuz i Crew Dragon. Bývala pilotkou letectva, mluví plynně "pěti a půl" jazyky a od dětství miluje Star Trek. Astronautka Samantha Cristoforetti v Hyde Parku Civilizace.

„Takhle zábavný rozhovor jsem ještě nezažila.“ Říkala první evropská velitelka ISS, hned jak jsme dotočili Hyde Park Civilizace. Mě taky bavil a doufám, že i Vás.
Se Samanthou Cristoforetti jsme měli koláče, probrali jsme Harryho Pottera, zaposilovali ruce kroužkem, „udělili“ nejen žlutou, ale taky zelenou, fialovou a světle i tmavě modrou kartu, koukli do světa Star Treku i Stopařova průvodce po galaxii.
Hlavně jsem se ale podívali do zákulisí života astronautky. Ruce jí měřili 26x, aby jí skafandr seděl co nejlépe, protože – jak jí řekl jeden z učitelů ve škole – má řemeslnické ruce. Při tréninku v obřím bazénu, kde je replika americké části ISS se naučila, že „když máte pocit, že je něco špatně, je to nejspíš proto, že něco špatně je.“ Popisovala, jak se liší let v Crew Dragon od Sojuzu, jak se proměnila Mezinárodní vesmírná stanice, jak řešili napětí mezi lidmi na ISS i jak tam spolu vyměňovali jídlo.
Nevybavuji si nikoho, kdo by se tolik během rozhovoru smál jako Samantha Cristoforetti. Byla uvolněná a v pohodě a chtěla mluvit k široké veřejnosti, chtěla, abyste si tohle setkání užili. Fakt myslela na Vás – diváky – ne na sebe. Může se to zdát jako samozřejmost, ale není. Fakt není.
U astronautů platí, že jsou omezeni v tom, co můžou komentovat. Proto už dopředu víte, že k některým tématům prostě budou obecné odpovědi. Oceňuji ale, když alespoň otevřeně řeknou, že nějaký „oficiální“ termín je nerealistický. V tomto případě cesta na Měsíc, potažmo cesta na Mars.
Zapojení Aleše Svobody původně vůbec nebylo v plánu. Samozřejmě jsem se na něj chtěl ptát, ale netušil jsem, že na Italský kulturní institut, kde jsme se se Samanthou Cristoforetti potkali na rozhovor, taky dorazí. Měla tam po rozhovoru pro Hyde Park Civilizace ještě přednášku pro studenty a potkávala se právě i s Alešem Svobodou. A tak jsme toho hned využili a natočili i Aleše Svobodu.

Eva Králíková vedoucí Centra pro závislé na tabáku, 1. LF UK a VFN v Praze

23.09.2023 20:05, Hyde Park Civilizace
Eva Králíková
O tom, co čeká kuřáka, když se rozhodne přestat.
O tom, co se děje v těle po poslední cigaretě.
O rizikových situacích.
O praktických radách.
O tlaku společnosti.
O přístupu v zahraničí.
O tom, co kouříme (vapujeme).
O méně známých dopadech kouření na zdraví.
O tom, jak mluvit s dětmi a dospívajícími o kouření.
A o roli státu.
Hosty Hyde Parku Civilizace byli:
prof. Eva Králíková, vedoucí, Centrum pro závislé na tabáku, 1. LF UK a VFN v Praze, předsedkyně, Společnost pro léčbu závislosti na tabáku
prof. Jon Ebbert, ředitel, Nicotine Dependece Center, Mayo Clinic, USA.

 

Emmanuelle Charpentier mikrobioložka, genetička, biochemička, nositelka Nobelovy ceny za chemii za rok 2020

16.09.2023 20:05, Hyde Park Civilizace
Emmanuelle Charpentier
O genetických nůžkách CRISPR.
O revoluci v biologii.
O pomoci v medicíně i etických otázkách.
O posedlosti vědou.
O velkém daru od přírody.
O boji mezi bakteriemi a viry.
O obdivu k mikrobům.
O českém vědci Martinu Jínkovi.
O antibiotické rezistenci.
O práci doslova po celém světě.
O Nobelově ceně za chemii.
O pustém ostrově.
I o baletu.
Emmanuelle Charpentier, nositelka Nobelovy ceny za chemii, v Hyde Parku Civilizace.

 

Rozhovor, který jsem si dlouho přál.
CRISPR znamená revoluci a možnou změnu lidstva. Doslova změnu lidstva. A to případně i pro další generace. Z mého pohledu jsou metody, pomocí kterých můžete změnit genetickou informaci rostlin/zvířat (včetně lidí), jednou z největších věcí v lidské historii. Tímhle se totiž opravdu dá psát budoucnost.
Emmanuelle Charpentier je spoluautorkou metody CRISPR CaS9, která funguje jako molekulární nůžky. Za to, že umí tyhle nůžky stříhat (klíčová je ta část „CaS9“) se výrazně zasloužil Čech – Martin Jínek. I o něm v Hyde Park Civilizace mluví. Ptal jsem se mj. jestli si zaslouží Nobelovu cenu. Ona ji za svou práci získala spolu s Jennifer Doudna – konkrétně v roce 2020 v oboru chemie. Hodně mě zajímaly etické otázky, protože na ně nesmíme zapomínat.
Samotné metodě CRISPR se věnujeme v Hyde Park Civilizace, ale věnovali jsme se jí podrobně i v Událostech (od 28:46): https://www.ceskatelevize.cz/.../1097181.../223411000100915/ Ano, v hlavní zpravodajské relaci, na ČT1 a ČT24 máte víc než 6 minut (to je asi 12 % celé relace) o vědecké metodě CRISPR. Jejích možnostech i rizicích. A nebyla to jediná vědecká zpráva v tomhle vysílání… To je možné díky tomu, že pracujeme s kolegy pro Česká televize.
Osobně je Emmanuelle Charpentier úžasně milá a empatická. Potkali jsme se už odpoledne před její přednáškou na Mendelova univerzita v Brně , a tak se bavili výrazně déle, než už hostů v Hyde Park Civilizacenormálně bývá. Na Mendelova univerzita v Brně dostala čestný doktorát. Setkal jsem se jen s málo lidmi, u kterých jsem viděl takové „kouzlo“, jakým působí na okolí. Ani si nevybavuji nikoho, u koho podání ruky tak málo odpovídalo tomu, jak pak působí, přemýšlí a formuluje myšlenky. Celou dobu se chovala moc hezky ke všem okolo sebe, bez ohledu na jejich pozici nebo počet titulů před jménem.
Pokud jde o CRIPSR vidí svět jinak, než široká veřejnost – hodně pragmaticky. Myslím, že to je hodně dané tím, že u ní není nějaké „neznámo“, není to „nic nového“ – vždyť s CRISPRem strávila roky práce. A to i za tmavých severských nejen nocí, ale i dní. Snad má ten sníh tak trochu v genech, jak říkala

Petr Čech fotbalový brankář

09.09.2023 20:05, Hyde Park Civilizace
Petr Čech
O rodičích
O tom, že nebyly peníze na hokej
O rozbitých lustrech
O špatné přihrávce Petra Vrabce
O dobré i špatné motivaci
O penězích
O jednom pravidle, které by změnil
O práci s daty
O tom, jak si pamatoval soupeře
O tom, jak se chytá penalta
O zranění jako šanci na změnu
O neuropsychologických testech
O fotbalistech bez plánu B
O trénování
O škole
O bubnování
Fotbalový brankář Petr Čech v Hyde Parku Civilizace.

 

S fotbalistou hlavně pro rodiče s dětmi. A pro ty, kteří se chtějí podívat do fotbalového zákulisí a na to, jak přemýšlí jeden z nejlepší fotbalových brankářů historie.
Petr Čech. „Oddaný, pracovitý a důsledný,“ tak popisuje sám sebe. Vyhrál Ligu mistrů, 4x anglickou Premier League, kde je v síni slávy a drží rekord v počtu vychytaných nul (202 z 443 zápasů). A jeho výsledky jsme neřešili.
S Pavlí Sedlářovou jsme si řekli, že ho chceme slyšet jinak. Že chceme slyšet pohled člověka, který je od mala ve světě velkého sportu, který ale myšlenkami ani v profesionální kariéře nezůstával jen na trávníku. Řekli jsme si, že chceme slyšet na co si z jeho zkušeností mají dát pozor rodiče sportujících dětí. Že chceme slyšet, jestli dokáže poradit dětem, které jsou zraněné. Že chceme slyšet, co by se ve fotbale mělo změnit. Že chceme slyšet, jak (ne)jsou fotbalisté připraveni na život po fotbale. Že chceme slyšet, jak brankář přemýšlí při penaltách. Že chceme slyšet jaký a jak ho změnil trenér. A nejen to jsme slyšeli.
V sobotu se v Hyde Park Civilizace také mj. dozvíte:
- Kolik procent profesionálních fotbalistů podle něj přemýšlí nad tím, co bude dělat po kariéře.
- Jaké pravidlo by ve fotbale hned změnil.
- Co si myslí o množství peněz, které se ve fotbale teď točí.
- Jak se dřív pracovalo a jak se pracuje ve fotbale s daty a statistikami.
- Jak profesionální týmy díky vědě testují své hráče, aby věděli, jestli můžou třeba po úrazu hlavy nastoupit na trávník.
- Kdo a jak mu nejvíc pomohl se vyléčit po vážném úrazu hlavy, po kterém nosil helmu.
- Proč jeho léčba probíhala jinak, než u ostatních.
- Kolik má hotovo ze svého doktorského výzkumu a kdo mu to zkomplikoval,
- Koho a proč by chtěl trénovat.
Otevřeně mluví o své rodině. Rodičích i sourozencích. On vždycky říká: Já jsem z dvojčat. Je to ale složitější a o hodně těžší, než to na první pohled vypadá.
Je to rozhovor, jaký jsme ještě nedělali. Ale nejen proto, že je to fotbalista a byli jsme na stadionu pražské Sparty, kde v 17 letech hrál svůj první ligový zápas v kariéře. Uvidíte sami už v sobotu…
A taky mj. uvidíte Petra Čecha přímo ve fotbalové bráně, jak chytá penalty. Uvidíte, jak (ne)úspěšně

Simulační centrum: výuka mediků i lékařů reálná situace v tréninkových podmínkách Simulačního centra Lékařské fakulty Masarykovy univerzity

27.05.2023 20:05, Hyde Park Civilizace
Simulační centrum: výuka mediků i lékařů

O vážném úrazu.
O sanitce, urgentním příjmu, CT, operaci a JIPu.
O zdravotnících.
O přípravě.
O nácviku situacích, při kterých jde o život.
O příležitostech ke zlepšení, ne chybách.
O komunikaci mezi lékařem a rodinou.
O konfliktech v emocích, ve stresu.
O hercích.
O budoucnosti simulační medicíny.
A o lidském doteku.
Hyde Park Civilizace už za chvíli na ČT24.
HOSTÉ:
– Petr Štourač, anesteziolog, přednosta Ústavu simulační medicíny LF MU, přednosta Kliniky dětské anesteziologie a resuscitace LF MU a FN Brno
– Michal Pospíšil, zdravotnický záchranář, odborný asistent, Ústav zdravotnických věd, LF MU
– Jan Dvořáček, ředitel Simulačního centra, LF MU
– Eva Brichtová, neurochiruržka, zástupkyně přednosty Neurochirurgické kliniky LF MU a FN u sv. Anny v Brně
– Martina Kosinová, anestezioložka, zástupkyně přednosty Ústavu simulační medicíny LF MU, Klinika dětské anesteziologie a resuscitace FN Brno a LF MU
– Jiří Travěnec, audiovizuální technik, Ústav simulační medicíny, LF MU
– Ivan Čundrle, anesteziolog a intenzivista, zástupce přednosty Anesteziologicko-resuscitační kliniky FN u sv. Anny v Brně a LF MU
a další...

starší vysílání, strana  1    2    3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87 
© Daniel Stach 2012-2024    Obsah, design, programování: MaD speakers, Džuny & STACH software
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem