Daniel Stach
redaktor a moderátor České televize
Země v nouzi - rok druhý speciální vysílání
- doc. RNDr. PhDr. Ing. Jana Jaklová Dytrtová, Ph.D., analytická biochemička, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Fakulta tělesné výchovy a sportu UK
- prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., Hon. D.Sc., dr. h. c., virolog a vakcinolog, ředitel, Biologické centrum AV ČR
- Ing. René Levínský, Ph.D., matematik, ředitel Centra pro modelování biologických a společenských procesů
- Mgr. et Mgr. Daniel Prokop, sociolog, PAQ Research
- prof. Ing. Peter Šebo, CSc., mikrobiolog Laboratoř molekulární biologie bakteriálních patogenů, Mikrobiologický ústav AV ČR
- RNDr. Klára Hulíková Tesárková, Ph.D., demografka, katedra demografie a geodemografie, Přírodovědecká fakulta UK v Praze.
Jeffrey Almond virolog, vakcinolog, Oxfordská univerzita
Virolog a vakcinolog Jeffrey Almond má přes 40 let praxe ve vývoji vakcín. Působil v akademickém světě, pak na 14 let přešel do byznysu a byl viceprezidentem a šéfem výzkumu a vývoje ve společnosti Sanofi Pasteur. Dnes je hostujícím profesorem na Oxfordské univerzitě a univerzitě v Readingu a taky poradcem biotechnologických firem. Navíc patří do širšího okruhu vědců, kteří radí britské vládě, jak zvládnout pandemii.
Barry Barish nositel Nobelovy ceny za fyziku
"Nevěděl jsem, jestli uspěju. Bál jsem se, že selžu. Ale protože jsem to zkusil, podařil se průlom." Říká Barry Barish. Tím průlomem je otevření nových možností výzkumu vesmíru. V roce 2017 získal za přínos k vybudování detektoru LIGO, který zachytil gravitační vlny, Nobelovu cenu za fyziku. Jak získal peníze na projekt, u kterého se s výsledky počítalo až ve druhé generaci vědců? Jak nová technologie pomohla v dalších oborech? A jak ho ovlivnil jeden z nejvýraznějších fyziků historie Richard Feynman, se kterým chodil na oběd?
Podílel se tak na otevření nových možností průzkumu vesmíru. 30. nositel Nobelovy ceny v Hyde Park Civilizace
.
Barry Barish, nositel Nobelovy ceny za fyziku, bývalý šéf detektoru LIGO. Právě LIGO zachytilo gravitační vlny - ty, které "rozvlnily" i každého z nás.
Jeho práce už hodně změnila a hodně ovlivní do budoucna. Mně se líbí hlavně ten přístup k investici. S Kipem Thornem přesvědčili klíčové lidi, aby získali peníze na projekt, u kterého rovnou řekli, že nečekají, že přinese výsledky. Že výsledky přinese až ten navazující. Nežádali peníze pro práci jedné generace vědců, ale až té další. Pak se podařil průlom - kdyby nemysleli takhle daleko do budoucnosti, nepodařil by se.
Tedy nepřemýšlet jen nad tím, co bude za pár dní, měsíců, nebo let, ale hledat cestu, která něco hodně víc než "jen" dobrého přinese třeba až za několik desetiletí... Jak by se mohl u řady témat změnit přístup, jak by se mohla změnit navrhovaná řešení,... Jak moc nám, myslím, v dnešním světě při hledání řešení často chybí pohled i do budoucnosti, ne jen na ty nejbližší dny, měsíce nebo roky... Hledat řešení, u kterého se nemyslí jen na zítřek.
Ptal jsem se, proč Vás baví věda a Barry Barish odpověděl: "Protože nemáme všechny odpovědi a protože se díky ní dozvídáme o světě, ve kterém žijeme."
Hledejme, prosím, řešení. A ne jen s ohledem na další dny a týdny.
Barry Barish je 30. nositelem Nobelovy ceny, který byl hostem Hyde Park Civilizace
. Mám obrovskou radost, že se Gábi dál daří domlouvat světové osobnosti, které berou diváky do světa vědy. Diváky Česká televize
, kteří jsou v České republice nebo kdekoli po světě.
Navíc Barry Barish je zároveň třetím ze tří vědců, kteří byli v roce 2017 oceněni nejprestižnější vědeckou cenou světa. Rozhovory s Rainerem Weissem (https://www.ceskatelevize.cz/.../1044129.../220411058090222/) a Kipe Thornem (https://www.ceskatelevize.cz/.../1044129.../219411058090907/) jsou na webu v češtině i angličtině.
Přistání na Marsu Perseverance, Petr Brož, Jan Spratek
Speciální vysílání přistání americké sondy Perseverance na Marsu s Petrem Brožem z Geofyzikálního Ústavu AV ČR a Janem Spratkem z Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy
Vladimír Socha, Daniel Madzia popularizátor paleontologie, paleontolog
Dinosauři v Hyde Parku Civilizace: souši dominovali rekordních 135 milionů let. Před 66 miliony lety ale jejich éra náhle skončila. Jací byli? Co o nich nevíme? A proč máme i českého dinosaura? Řeknou popularizátor paleontologie Vladimír Socha a paleontolog Daniel Madzia.
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem