redaktor a moderátor České televize

Gerard ´t Hooft nositel Nobelovy ceny za fyziku

07.11.2015 20:05, Hyde Park Civilizace
Gerard ´t Hooft

Gerard ´t Hooft. Nositel Nobelovy ceny za fyziku. Popsal, jak se chovají částice po srážce - objasnil kvantovou strukturu elektroslabých interakcí. Tvrdí, že budeme mít inteligentní počítače. Že na Mars by měla být jen jednosměrná letenka. A že kolonii na Měsíci bychom měli stavět my všichni – ze Země, ze svého obýváku. Jak přesně?

Holandská výslovnost a 2 jasné věty - boj a boj.

Gerard ´t Hooft získal Nobelovu cenu za fyziku za "elucidating the quantum structure of electroweak interactions in physics". Co si pod tím ale představit? V historii Hyde Park Civilizace mi nikdy netrvalo tak dlouho dát dohromady 2 věty, které správně vystihují práci našeho hosta. Tady to bylo 40 minut procházení materiálů, výzkumu a sekvencí jeho přednášek.. Ale stálo to za to thumb up

Navíc jsem si ani trochu nebyl jistý výslovností jména profesora Gerarda ´t Hoofta. A tak jsem se zeptal. A pan profesor mě před vysíláním učil :)

Vzhledem k tomu, jak mi to "šlo" se obávám, že s holandštinou bych do budoucna moc počítat neměl :)


Cesta na Měsíc (reálná i ta přes joystick z domova), cesta na Mars i do jiných slunečních soustav. O tom všem mluvil Gerard ´t Hooft z trochu jiného úhlu pohledu, než jsme běžně zvyklí..

A radost mi udělala jeho radost, když si prohlížel noty na Novosvětskou - doufám, že se mu podle nich na klavír dobře hraje

Eliška Hašková Coolidge bývalá poradkyně amerických prezidentů, odbornice na etiketu

31.10.2015 20:05, Hyde Park Civilizace
Eliška Hašková Coolidge

Ve Washingtonu ji označili za velkou dámu etikety. Pracovala pro pět amerických prezidentů. A teď vede v Česku kurzy společenského chování. Eliška Hašková Coolidge. V Hyde Parku Civilizace poodhalí zákulisí fungování Bílého domu.

Kdy odešla Eliška Hašková Coolidge ze studia?
Až poté, co podala ruku a osobně poděkovala každému, kdo v něm byl. Nevynechala jedinou, nevynechala ani jediného.
A vůbec mě to u ní nepřekvapilo thumb up

David Netuka Neurologická a neuroonkologická klinika 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice

24.10.2015 20:05, Hyde Park Civilizace
David Netuka

Mrtvice je třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Rychlé rozpoznání příznaků je klíčové – aby pacient žil, jde doslova o minuty. Jak můžeme cévní mozkovou příhodu poznat? A jak se jí pokusit vyvarovat? V Hyde Parku Civilizace odpovídal docent David Netuka z Neurologické a neuroonkologické kliniky 1. Lékařské fakulty UK a Ústřední vojenské nemocnice.

Josef Pleskot architekt

17.10.2015 20:05, Hyde Park Civilizace
Josef Pleskot

Jeden z nejznámějších českých architektů. Držitel mnoha ocenění - nejprestižnějšícho českého Architekt roku za návrh centra Svět techniky v Ostravě, i prestižních zahraničních za průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě. Josef Pleskot.

Alena Panicucci Zíková, Jiří Chýla, Libor Macůrek Nobelovy ceny ve vědeckých kategoriích

10.10.2015 20:05, Hyde Park Civilizace
Alena Panicucci Zíková, Jiří Chýla, Libor Macůrek

Nobelovu cenu za lékařství získala trojice parazitologů, kteří pomohli stamilionům lidí. Výzkum dvojice fyziků zase změnil pohled na vesmír - ocenění jim vynesl objev oscilace neutrin, která dokazuje, že neutrina mají hmotu. A Nobelovu cenu za chemii dostali tři vědci, kteří mechanicky opravili DNA. V  Hyde Parku Civilizace jsme probrali všechny oceněné objevy i laureáty. Hosty byli: Alena Panicucci Zíková - parazitoložka; Jiří Chýla - částicový fyzik; Libor Macůrek - buněčný biolog.

Končí dlouhý.. .. dlouhý den.

Dnes jsme:
- Natočili rozhovor (v angličtině) s Paulem Rusesabaginou, který během rwandské genocidy zachránil 1 268 lidí. Příběh o boji o přežití, o čekání na smrt i o zaplacené ceně.
- Natočili rozhovor (ve francouzštině) s Tatianou, manželkou Paula Rusesabaginy. Byl to historicky první rozhovor, který kdy poskytla. Byla velmi otevřená, například popsala, jak čekala se svými dětmi na smrt.
- Odvysílali živě díl Hyde Park Civilizace o letošních Nobelových cenách ve vědeckých kategoriích. Tři různé obory, osm různých ocenění a tři čeští odborníci. Postupy oceněných výzkumů i jejich využití.
- Natočili rozhovor s Robertem Fremrem, bývalým soudcem Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu a současným soudcem Mezinárodního trestního soudu. Mluvili jsme o chování jednotek OSN ve Rwandě během genocidy, o (ne)rozhodování Rady bezpečnosti, o změně právních norem a také podrobně o Norimberském procesu.

Jsem unavený, ale mám radost. Radost z toho, jací lidé chtějí mluvit v Hyde Parku Civilizace. Radost z toho, jak k pořadu přistupují. Radost z toho, že se dozvíte další nové věci a uslyšíte lidi, které jste nejspíš ještě nikdy neslyšeli. Radost z toho, že dlouhý den měl smysl.

A radost z týmu, který dal tohle všechno dohromady! Děkuju thumb up
starší vysílání, strana  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45    46    47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74 
© Daniel Stach 2012-2021    Obsah, design, programování: MaD speakers, Džuny & STACH software
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem