redaktor a moderátor České televize

Tomáš Šebek, Kenneth L. Mattox, Lyonel Badette chirurg, Lékaři bez hranic; traumachirurg; tlumočník a medik

18.03.2017 20:05, Hyde Park Civilizace
Tomáš Šebek, Kenneth L. Mattox, Lyonel Badette

Chirurg Tomáš Šebek má za sebou mise na Haiti, v Afghánistánu a nejnověji v Jižním Súdánu, odkud přiletěl tento týden. Spolu s kolegy z organizace Lékaři bez hranic zachránil mnoho životů. Co je nejtěžší ve světě válečné chirurgie a traumatologie, kterou provádí v místech živelních katastrof nebo ozbrojených konfliktů? V živém vstupu překvapili Tomáše Šebka jeden ze světově nejuznávanějších traumachirurgů Kenneth L. Mattox a Lyonel Badette, kdysi tlumočník Tomáše Šebka při jeho misi na Haiti, nyní student lékařské fakulty v Praze.

Haiti, Afghánistán, Jižní Súdán, stovky pacientů ve (velmi) vážném stavu, lidská radost a odhodlání.

Rozhodl se a odjel. Nejdřív na dvakrát na Haiti, kde pomáhal po ničivém zemětřesení, pak dvakrát do Afghánistánu, kde jsou útoky součástí každodenního života, a naposledy do Jižního Súdánu, který má bohužel do stability hodně daleko. Zachránil řadu životů přímo a řadu dalších nepřímo - tím, že učil. Že vysvětloval, radil a dával důvěru místním lékařům a sestrám. To je investice ne jen do života daného lékaře, ale investice do celé společnosti.

Necelý týden před rozhovorem říká Pavlí, se kterou připravujeme většinu materiálů: "Často zmiňuje knihu Top Knife, to by bylo skvělý kdyby se nám podařilo sehnat jejího autora do vysílání!" A Gábi se dala do hledání cesty - našla ji. K jednomu z nejrespektovanějších úrazových chirurgů světa nebyla jednoduchá cesta - vedla mj. i přes NASA. Šlo to.

O pár dní později si říkáme: "Určitě se budeme bavit o Lyonelovi, se kterým se potkal na Haiti a který teď studuje v Praze. Šlo by ho sehnat? Ale ani v tomhle případě Tomáši Šebkovi neřekneme předem nic, ať je to překvapení." Ano, šlo ho sehnat.

Proč "to šlo"? Protože tým, který mám kolem sebe, je skvělý. Ono "to" totiž samo nešlo - dokázali to lidé, kteří pracují na Hyde Park Civilizace, kteří hledají cesty, i když jsou někdy hodně klikaté.. .. ale pak vedou k tomu, co jste viděli v sobotu. Upřímně říkám, že z toho mám radost.

Jedna z prvních věcí, kterou mi Tomáš Šebek před vysíláním řekl, byla: Chtěl bych mluvit o týmu, který mám na misích kolem sebe, protože bez nich to nejde. Odpověděl jsem jen: Ano, rozhodně ano.

Jsou věci, které při rozhovoru vidíte a slyšíte a jsem si jistý, že spoustu věcí i cítíte. Ten pocit, který jsem cítil z Tomáše Šebka, když se ve vysílání objevil Kenneth Mattox, se ale naplno asi úplně předat nedá.. Bylo to jedinečné.. Byla to obrovská koncentrace radosti smíšená s údivem až nevírou, že tohle je skutečnost! A myslím, že Tomáš Šebek si takový pocit naprosto zaslouží.

Zaslouží si ho člověk, který chce dávat. Který dává své schopnosti, svůj čas, svou energii a co je možná vůbec nejdůležitější - i svůj přístup. Přístup k životu i k práci. To všechno je součástí lidství.

Ada Yonath nositelka Nobelovy ceny za chemii

11.03.2017 20:05, Hyde Park Civilizace
Ada Yonath

Studuje ribozomy - továrny v buňkách, které překládají naši genetickou informaci a tvoří bílkoviny. Ada Yonath, historicky čtvrtá žena, která dostala Nobelovu cenu za chemii. Kolik pokusů musela udělat, než přišla na strukturu a funkci ribozomu? Jak s tím souvisí lední medvědi a jízdní kolo? A jakou má radu pro začínající vědce?

I přes těžký začátek se dostala až na vědecký vrchol.
12. host s Nobelovou cenou v Hyde Park Civilizace. Prof. Ada Yonath.

Studuje ribozomy – tedy továrny v buňkách, které překládají genetickou informaci a tvoří bílkoviny. Bez nich by nebyl život, jak ho známe. Je to výzkum důležitý mj. pro vývoj antibiotik a boj s bakteriemi, které jsou vůči antibiotikům odolné.

Jako malá žila s rodinou v bytě, ve kterém byly ještě dvě další rodiny. Její otec zemřel, když jí bylo 11 let. Starala se o mladší sestru, pomáhala matce, pracovala,... Řada vědců jí nevěřila, řada se jí vysmívala, ona se nevzdala a pracovala dál. A uspěla.

Natáčeli jsme v knihovně kláštera Augustiniánů v Brně, kam chodil i Gregor Mendel, zakladatel genetiky. Je to krásné prostředí, hned vedle Mendelova muzea Masarykovy univerzity.

Ludmila Čírtková policejní a soudní psycholožka

04.03.2017 20:05, Hyde Park Civilizace
Ludmila Čírtková

Jak z dostupných stop odhadnout dopředu pachatele, rekonstruovat jeho povahu a strefit se? Nejen o profilování pachatelů  s policejní a soudní psycholožkou Ludmilou Čírtkovou v Hyde Parku Civilizace

Claude Cohen-Tannoudji nositel Nobelovy ceny za fyziku

25.02.2017 20:05, Hyde Park Civilizace
Claude Cohen-Tannoudji

"Je důležité mít bláznivé nápady. Protože bláznivé myšlenky jsou někdy dobré myšlenky. A dobrý výzkumník je navždy studentem." Říká Claude Cohen-Tannoudji, který získal Nobelovu cenu za fyziku "za vývoj metod chlazení a chytání atomů laserovým světlem". Ty v důsledku pomáhají vytvořit například přesnější měření času. Narodil se v Alžírsku, kde viděl vylodění Amerických vojáků za 2. světové války. Kam půjde jeho výzkum posunout? Kdo byl klíčový pro jeho kariéru? A v čem mu pomohla Nobelova cena?

Pavel Prošek polárník

24.02.2017 18:28, Vědecké Interview
Pavel Prošek

Profesor Pavel Prošek je zakladatelem Mendelovy polární stanice na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě.

starší vysílání, strana  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34    35    36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74 
© Daniel Stach 2012-2021    Obsah, design, programování: MaD speakers, Džuny & STACH software
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem