redaktor a moderátor České televize

Ada Yonath nositelka Nobelovy ceny za chemii

11.03.2017 20:05, Hyde Park Civilizace
Ada Yonath

Studuje ribozomy - továrny v buňkách, které překládají naši genetickou informaci a tvoří bílkoviny. Ada Yonath, historicky čtvrtá žena, která dostala Nobelovu cenu za chemii. Kolik pokusů musela udělat, než přišla na strukturu a funkci ribozomu? Jak s tím souvisí lední medvědi a jízdní kolo? A jakou má radu pro začínající vědce?

I přes těžký začátek se dostala až na vědecký vrchol.
12. host s Nobelovou cenou v Hyde Park Civilizace. Prof. Ada Yonath.

Studuje ribozomy – tedy továrny v buňkách, které překládají genetickou informaci a tvoří bílkoviny. Bez nich by nebyl život, jak ho známe. Je to výzkum důležitý mj. pro vývoj antibiotik a boj s bakteriemi, které jsou vůči antibiotikům odolné.

Jako malá žila s rodinou v bytě, ve kterém byly ještě dvě další rodiny. Její otec zemřel, když jí bylo 11 let. Starala se o mladší sestru, pomáhala matce, pracovala,... Řada vědců jí nevěřila, řada se jí vysmívala, ona se nevzdala a pracovala dál. A uspěla.

Natáčeli jsme v knihovně kláštera Augustiniánů v Brně, kam chodil i Gregor Mendel, zakladatel genetiky. Je to krásné prostředí, hned vedle Mendelova muzea Masarykovy univerzity.

Ludmila Čírtková policejní a soudní psycholožka

04.03.2017 20:05, Hyde Park Civilizace
Ludmila Čírtková

Jak z dostupných stop odhadnout dopředu pachatele, rekonstruovat jeho povahu a strefit se? Nejen o profilování pachatelů  s policejní a soudní psycholožkou Ludmilou Čírtkovou v Hyde Parku Civilizace

Claude Cohen-Tannoudji nositel Nobelovy ceny za fyziku

25.02.2017 20:05, Hyde Park Civilizace
Claude Cohen-Tannoudji

"Je důležité mít bláznivé nápady. Protože bláznivé myšlenky jsou někdy dobré myšlenky. A dobrý výzkumník je navždy studentem." Říká Claude Cohen-Tannoudji, který získal Nobelovu cenu za fyziku "za vývoj metod chlazení a chytání atomů laserovým světlem". Ty v důsledku pomáhají vytvořit například přesnější měření času. Narodil se v Alžírsku, kde viděl vylodění Amerických vojáků za 2. světové války. Kam půjde jeho výzkum posunout? Kdo byl klíčový pro jeho kariéru? A v čem mu pomohla Nobelova cena?

Pavel Prošek polárník

24.02.2017 18:28, Vědecké Interview
Pavel Prošek

Profesor Pavel Prošek je zakladatelem Mendelovy polární stanice na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě.

Jane Goodall primátoložka

18.02.2017 20:05, Hyde Park Civilizace
Jane Goodall

Půl století studovala primáty a zjistila například, že šimpanzi používají nástroje, že dokážou projevovat své emoce a že jsou masožravci, ale také to, že se mezi sebou vraždí. Napsala několik knih a v roce 1977 založila Jane Goodall Institute, jehož cílem je výzkum, vzdělávání a ochrana divoké přírody. Jane Goodall přijala pozvání do Hyde Parku Civilizace.

"uuuuuúúúúúUUUUUÚÚÚÚÚ" Přesně takhle vypadal část přepisu rozhovoru s Jane Goodall. Byl v angličtině a - poprvé v historii Hyde Park Civilizace - šimpanzštině :)

Do studia přišla na první pohled maličká, ale hned na druhý velká dáma s jasným přesvědčením, obrovskou energií a radostí. Svým výzkumem šimpanzů způsobila revoluci, postupně (úplně) proměnila naše vnímání našich příbuzných, se kterými sdílíme 99 % DNA - zjistila, že používají nástroje, jí maso, sledovala jejich radost, smutek i boje. Ji samotnou jeden ze šimpanzů málem zabil - a zabil by, kdyby chtěl. A co hlavně: zjistila, že díky (nebo kvůli) tomu všemu, jsou jako my..

To je část příběhu vědkyně, ale nikdy, prosím, nezapomínejme na příběh člověka. Jane Goodall měla svůj sen a tomu obětovala hodně. Nevzdala se a riskovala. Zkusila jít za svým i přes spoustu a spoustu překážek. A dokázala to. A ani pak nepolevila, nevzdala se.

Na rozhovor v šimpanzštině nezapomenu, moc mě bavil, těžko se popisuje, jak moc :) Ale ještě raději si budu vždy pamatovat pocit jasného přesvědčení, vnitřní jistoty a radosti, který jsem z Jane Goodall cítil.

Šla za svým, nevzdala se, změnila kus světa a zůstala milou dámou s veselým úsměvem a pevným odhodláním. A i v tom je ta velká síla. thumb up
starší vysílání, strana  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13    14    15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53 
© Daniel Stach 2012-2018    Obsah, design, programování: MaD speakers, Džuny & STACH software
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem