redaktor a moderátor České televize

Jan Trachta, Marianna Durilová chirurg, pediatrička - Lékaři bez hranic

07.02.2015 20:05, Hyde Park Civilizace
Jan Trachta, Marianna Durilová

Leprosárium v Indii. Válkou zmítané Kongo. Zemětřesením zničené Haiti. Nejen tam pomáhal chirurg Jan Trachta spolu s Lékaři bez hranic. O tom, že Médecins Sans Frontières dělají přesně to, proč on chce být doktorem, se dozvěděl, když seděl v čínském vězení - s kamarády byl zadržen při splouvání horního toku Brahmaputry. Co všechno musela zvládat v Jižním Súdánu pediatrička Marianna Durilová navíc ve srovnání s mužskými kolegy? Na co se nelze připravit v medicínské praxi u nás? Jak vypadají západním světem často zapomenuté konflikty pohledem lidí, kteří zachraňují životy přímo v terénu? V jakých pracují podmínkách? Jak  je berou místní? A bojí se o vlastní zdraví?

Když jsem jel poprvé na kajaku Prokopa (kaskáda s velkými vlnami pod Lipenskou přehradou) můj tehdejší trenér mi, než jsem vlezl na vodu, říkal: "Máš strach?" "Trochu jo", odpověděl jsem. "To je dobře, těch co se nebáli jsou plný hřbitovy."

Měl pravdu. Jen jsem postupně došel k tomu, že není dobré mít strach, protože ten svazuje a člověk nereaguje správě. Je ale nutné - tak nutné! - mít respekt. Bez respektu jde o zdraví anebo o život. Člověk musí znát své hranice.

Vím, že nemám na to, abych jel na misi s Lékaři bez hranic. To je daleko za hranicemi mých schopností. Síla lidí, kteří tohle dělají je úžasná.

Já smekám - nejen proto, co a jak zvládnou, že svojí prací pomáhají v těch nejrizikovějších zemích světa, ale také proto že tím pomáhají i nám v České republice. Tím, že popisují svět, který je nám na první pohled vzdálený, ukazují i jaký je ten náš. Člověk nemá zapomínat kde a v jakých podmínkách má možnost žít..

Karel Šonka vedoucí Centra pro poruchy spánku a bdění, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a předseda České neu

31.01.2015 20:05, Hyde Park Civilizace
Karel Šonka

Nespavost může i zabíjet. Prokázáno na potkanech. U lidí se vlivem nedostatku spánku častěji objevují deprese, cukrovka, obezita. Nespavcům se zhoršuje paměť i rychlost reakcí. Jenže co když spánek nepřichází? Proč a jak vzniká náměsíčnost? Komu hrozí při spaní nebezpečí? A co přesně se děje ve spánkové laboratoři? Odpovědi zná profesor Karel Šonka, přední český neurolog specializující se na poruchy spánku.

Tomáš Radil bývalý vězeň koncentračního tábora Osvětim, vědecký pracovník AV ČR

24.01.2015 20:05, Hyde Park Civilizace
Tomáš Radil

Pro nacisty byl „B-14543“. Bylo mu třináct a půl, když byl deportován do Birkenau. Zůstal bez rodiny. A to až do konce druhé světové války, které se dočkal v koncentračním táboře Osvětim. Přežil. Přežil „továrnu na smrt.“ V knize „Ve čtrnácti sám v Osvětimi“ popsal svůj boj o život – to, co musel překonat, co viděl, co dělali lidé kolem něj, co cítil. Hostem Hyde Parku Civilizace byl Tomáš Radil, profesor psychologie, který se jako vědecký pracovník Akademie věd ČR věnuje tématu nenávisti ve společnosti.

Nevím, jestli jde nějakým způsobem pochopit nacistické zlo. Ten rozsah, to přesvědčení, to co nejefektivnější nastavení systému vraždění..

Jsem si ale naprosto jistý, že je nesmírně - bez nadsázky přímo životně - důležité si ho připomínat a nezapomínat. A to klíčové poznání nám, věřím, nejlépe předají ti, co to zlo prožili. Proto jsem tak rád, že Tomáš Radil popsal svůj příběh v Hyde Park Civilizace...

Svatopluk Civiš, Martin Ferus Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR

17.01.2015 20:05, Hyde Park Civilizace
Svatopluk Civiš, Martin Ferus

Jak vznikl život na Zemi? Naši planetu zhruba před 3,85 miliardami let bombardovala mimozemská tělesa. Peklo, které podle mnohých vědců nemohl přežít žádný živý organismus. Výzkumný tým v čele se Svatoplukem Civišem a Martinem Ferusem dokazuje opak. Život podle něj mohl vzniknout právě při dopadu asteroidu. V hlavní roli výzkumu: laser v PALS. Jeden ze tří největších laserů v Evropě. Sehrály svou roli při vzniku biologických látek na Zemi skutečně asteroidy? A jak se vůbec simuluje podobná událost v laboratoři? Tématem Hyde Parku Civilizace byl tentokrát vznik života, evoluce Země, ale také exoplanety, studium kosmu pomocí teleskopů nebo práce s lasery.

Martin Hilský překladatel, profesor anglické literatury na FF UK a FF Jihočeské univerzity

10.01.2015 20:05, Hyde Park Civilizace
Martin Hilský

William Shakespeare anglicky a Martin Hilský česky. Spojení, které platí už přes třicet let a je světovým unikátem. Jen český profesor FF UK a FF Jihočeské univerzity přeložil kompletní dílo anglického dramatika. „Shakespeare nám dává nás. Ve srovnání s lidmi z jeho doby si žijeme velmi krásně, ale ve své podstatě jsme se nezměnili.“ V čem konkrétně jsou Shakespearovi hrdinové aktuální? Jak postupoval při překladu Hamleta, Macbetha nebo Snu noci svatojánské? Je možné do češtiny přeložit všechno? Jak se vyvíjí náš jazyk a jak čeští studenti? A proč si myslí, že „K vítězství zla stačí, aby slušní lidé nedělali nic“? Ptali jste se čestného člena Řádu Britského impéria.

Před chvilkou jsem se rozloučil s profesorem Martinem Hilským. Mužem, který (mimo jiné!) přeložil celé dílo Williama Shakespeara.

Když odešel, jakoby se svět kolem mě změnil. Najednou byl jiný. Těžko se to popisuje.. Takovýhle pocit mám jen když se potkám s opravdu výjimečnou osobností..

A těžko se mi popisuje i pocit, který jsem měl, když mi pan profesor řekl, že děkuje za Hyde Park Civilizace. "Moc rád se na tenhle pořad dívám," dodal.
starší vysílání, strana  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64    65    66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86 
© Daniel Stach 2012-2023    Obsah, design, programování: MaD speakers, Džuny & STACH software
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem