Daniel Stach
redaktor a moderátor České televize
Jan Hnízdil lékař
Celostní medicína, přesným termínem psychosomatika, se stala standardním lékařským oborem. Zkoumá propojenost psychických obtíží s fyzickou bolestí. Kde je příčina nemoci? Na které úrovni ji musíme hledat? Můžeme ji vůbec najít? A jsme schopni ji odstranit? V Hyde Parku Civilizace odpovídal internista Jan Hnízdil, který se věnuje komplexní, psychosomatické medicíně.
Jan Sokol filozof
Kam se posunula filozofie od dob Platóna? Na jaké otázky hledá odpověď? Jaké je její postavení v dnešním světě? A dá se definovat vztah mezi filozofií a náboženstvím? Odpovědi nejen na tyto otázky hledal sobotní Hyde Park Civilizace – s profesorem Janem Sokolem, filozofem a matematikem z Fakulty humanitních studií UK.
Narozeninové přání...
Rick McCallum americký filmový producent
Rick McCallum, americký filmový producent, byl hostem sobotního Hyde Parku Civilizace. Produkoval Hvězdné války, sérii Kronika mladého Indiana Jonese a mimo jiné i podle MTV nejlepší videoklip desetíletí "Undercover" kapely The Rolling Stones. Jak se produkují velkofilmy? Na co ze třicetileté spolupráce s Georgem Lucasem vzpomíná nejraději? Jak náročné je spolupracovat s prvotřídními americkými herci? Co má teď v plánu? A dívá se rád na filmy ve 3D?
V archivu vysílání je k dispozici i netlumočená verze pořadu.
Pavel Prošek polárník, zakladatel Mendelovy polární stanice na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě
Práci českých vědců na polární základně J. G. Mendela v Antarktidě nečekaně zkomplikovalo zamrzlé moře. Led bránil biologům nejen ve výzkumu života pod hladinou, ale znemožňoval i přesun z Rossova ostrova na nedaleký Antarktický poloostrov. Proto pobyt na základně zkrátili o dva týdny. Jaké výzkumy v Antarktidě provádějí? Co všechno o Antarktidě víme? Odpovídal profesor Pavel Prošek, polárník a zakladatel Mendelovy polární stanice na ostrově Jamese Rosse. Z ní se v první polovině března vrátil biolog Peter Váczi, se kterým jsme se spojíli živě.
Jana Tichá, Miloš Tichý astronomové, hledači planetek
Astronomové z Kleti se zařadili mezi dvacítku nejúspěšnějších hledačů planetek na světě. Počet potvrzených objevů planetek z jihočeské Observatoře Kleť v celosvětovém katalogu Minor Planet Center IAU dosáhl tisícovky. Hledání planetek, měření jejich přesných pozic a výpočty jejich drah umožňuje lépe poznat Sluneční soustavu a pochopit její vznik a vývoj. Jak se hledají planetky? Jaké přístroje se k tomu používají? A jak se určí, které planetky hrozní srážkou se Zemí a které by mohly být nebezpečné pro lidskou civilizaci? Do Hyde Parku Civilizace v sobotu přišli astronomové z Kleťské observatoře Jana a Miloš Tichých.
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem