redaktor a moderátor České televize

Alena Panicucci Zíková, Jiří Chýla, Libor Macůrek Nobelovy ceny ve vědeckých kategoriích

10.10.2015 20:05, Hyde Park Civilizace
Alena Panicucci Zíková, Jiří Chýla, Libor Macůrek

Nobelovu cenu za lékařství získala trojice parazitologů, kteří pomohli stamilionům lidí. Výzkum dvojice fyziků zase změnil pohled na vesmír - ocenění jim vynesl objev oscilace neutrin, která dokazuje, že neutrina mají hmotu. A Nobelovu cenu za chemii dostali tři vědci, kteří mechanicky opravili DNA. V  Hyde Parku Civilizace jsme probrali všechny oceněné objevy i laureáty. Hosty byli: Alena Panicucci Zíková - parazitoložka; Jiří Chýla - částicový fyzik; Libor Macůrek - buněčný biolog.

Končí dlouhý.. .. dlouhý den.

Dnes jsme:
- Natočili rozhovor (v angličtině) s Paulem Rusesabaginou, který během rwandské genocidy zachránil 1 268 lidí. Příběh o boji o přežití, o čekání na smrt i o zaplacené ceně.
- Natočili rozhovor (ve francouzštině) s Tatianou, manželkou Paula Rusesabaginy. Byl to historicky první rozhovor, který kdy poskytla. Byla velmi otevřená, například popsala, jak čekala se svými dětmi na smrt.
- Odvysílali živě díl Hyde Park Civilizace o letošních Nobelových cenách ve vědeckých kategoriích. Tři různé obory, osm různých ocenění a tři čeští odborníci. Postupy oceněných výzkumů i jejich využití.
- Natočili rozhovor s Robertem Fremrem, bývalým soudcem Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu a současným soudcem Mezinárodního trestního soudu. Mluvili jsme o chování jednotek OSN ve Rwandě během genocidy, o (ne)rozhodování Rady bezpečnosti, o změně právních norem a také podrobně o Norimberském procesu.

Jsem unavený, ale mám radost. Radost z toho, jací lidé chtějí mluvit v Hyde Parku Civilizace. Radost z toho, jak k pořadu přistupují. Radost z toho, že se dozvíte další nové věci a uslyšíte lidi, které jste nejspíš ještě nikdy neslyšeli. Radost z toho, že dlouhý den měl smysl.

A radost z týmu, který dal tohle všechno dohromady! Děkuju thumb up

Timothy Snyder historik, profesor na Yaleově univerzitě

03.10.2015 20:05, Hyde Park Civilizace
Timothy Snyder

Mezi dvěma říšemi, Hitlerovou a Stalinovou, se nachází krvavá země. Oběť největší demografické a humanitární katastrofy, jakou kdy člověk v lidských dějinách způsobil. Necelá dvě desetiletí stačila, aby zde v důsledku politiky dvou vůdců zahynulo čtrnáct milionů lidí. Popisuje profesor historie na Yaleově univerzitě Timothy Snyder ve svých knihách Krvavá země a Černá země. Odborník na holocaust a dobu nesvobody ve střední a východní Evropě v Praze převezme Cenu Vize 97. A byl vaším hostem živě v Hyde Parku Civilizace.

Petr Kulhánek teoretický fyzik

26.09.2015 20:05, Hyde Park Civilizace
Petr Kulhánek

Nejslavnější rovnice světa slaví. E=mc2 V neděli 27.9.2015 uplynulo 110 let od jejího publikování. Albert Einstein její pomocí popsal vztah mezi energií a hmotností. Kromě formulování speciální teorie relativity Einstein ve stejném roce stihl vysvětlit fotoelektrický jev (za něj dostal Nobelovu cenu) a Brownův pohyb. Navíc to bylo 100 let od formulování obecné teorie relativity. Jak přelomové objevy to na začátku 20. století byly? Uvědomovali si vědci jejich dosah hned? A proč od té doby na poli fyziky nezůstal „kámen na kameni“? V sobotním Hyde Parku Civilizace odpovídal teoretický fyzik, profesor Petr Kulhánek.

Profesor Petr Kulhánek - teoretický fyzik - je fenomén! Na jeho opravdové zachycení je možná třeba nové fyzikální teorie.. :-)
Kdo jiný by vám řekl, o kolik si prodloužíte život, když budete bydlet v paneláku v přízemí a ne v sedmém patře? Kdo jiný by vám řekl, o kolik byste pomocí GPSky (i kvůli teorii relativity) netrefili do cíle, kdyby se jediný den nekorigovaly satelity? Kdo jiný by (ne)rozpínání vesmíru na mikro a makro úrovni vysvětlil na gumě od trenýrek?

Jen a jen tak dál - tohle je ukázka perfektní popularizace vědy! thumb upthumb upthumb up

Karel Pacner novinář, spisovatel

19.09.2015 20:05, Hyde Park Civilizace
Karel Pacner

Jako jeden ze tří Čechů viděl na vlastní oči start Apolla 11, které vyneslo prvního člověka na Měsíc. A kosmonautika se stala jeho koníčkem i celoživotním posláním. Bývalý novinář MF Dnes a spisovatel Karel Pacner ale píše i o špionáži, vypráví příběhy významných osobností historie lidstva, mapuje události, které změnily náš svět. Témat k otázkám byla tentokrát spousta.

Takovou knihovnu jsme v Hyde Park Civilizace ještě neměli! :-)

Karel Pacner napsal už 47 knih a nespočet článků popularizujících vědu. Jeho zážitky ze startu Apolla 11, nočního startu z kosmodromu Bajkonur i z rozhovoru s Jurijem Gagarinem nebo profesorem Heyrovským jsou unikátní. Jeho přehled je obdivuhodný a navíc dokáže informace velmi srozumitelně předat dál.

Rozhodně doporučuji: přečtěte si "Život novináře" - je v něm nejen příběh o tom, jak mu penicilin zachránil život, ale třeba i jak "vykradl" skautskou klubovnu, co o něm sesbírala StB, proč odmítl po revoluci jít do politiky a proč nechtěl dělat velvyslance,.. .. a spousta dalších zajímavostí, které ukazují jeho samotného i dobu, ve které žil a změny, kterými procházela československá a česká společnost.

A za sebe dodávám ještě jedno: takový přehled bez internetu a přístupu k různým zdrojům v době, kdy se cizí jazyky nedaly ani zdaleka učit tak snadno jako dnes? Jedním slovem: Respekt!

Miroslav Hirt přednosta Ústavu soudního lékařství Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně

12.09.2015 20:05, Hyde Park Civilizace
Miroslav Hirt

"Duši jsem neviděl." Říká profesor Miroslav Hirt, přednosta Ústavu soudního lékařství Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice U svaté Anny v Brně, kde každý rok provedou přes 2 tisíce pitev. Jak vypadá zdánlivá smrt? Pozná vždy patolog vraždu od sebevraždy? Existujedokonalá vražda? A jak jako soudní lékař pomáhá při vyšetřování dopravních nehod?

starší vysílání, strana  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59    60    61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87 
© Daniel Stach 2012-2024    Obsah, design, programování: MaD speakers, Džuny & STACH software
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem