Daniel Stach
redaktor a moderátor České televize
Bruno Leibundgut astronom, bývalý vědecký ředitel Evropské jižní observatoře
Až do začátku ledna 2014 byl Bruno Leibundgut vědeckým ředitelem nejvýznamnější astronomické observatoře světa – Evropské jižní observatoře. Podílel se na vývoji nejvýkonnějšího dalekohledu světa VLT (Very Large Telescope) v Chile a přispěl k řadě zásadních objevů současné astronomie. Byl členem jednoho ze dvou týmů, který potvrdil zrychlené rozpínání vesmíru. Za tento objev dostali v roce 2011 tři američtí astronomové Nobelovu cenu za fyziku.
Karel Zeman; Valentin Davydjanc kapitán dálné námořní plavby; . kapitán největšího ledoborce na světě
Sobotní Hyde Park Civilizace byl o námořní dopravě. Jaká je její budoucnost? Jak se ubránit pirátům? Odpovídal kapitán dálné námořní plavby Karel Zeman, který zvládl útok pirátů u filipínského pobřeží. A jak se řídí největší ledoborec světa? Odpovídal kapitán ledoborce "50 let vítězství" Valentin Davydjanc, který dovezl olympijskou pochodeň na severní pól.
Vladimír Beneš neurochirurg
Sobotním hostem Hyde Parku Civilizace byl přední český neurochirurg, profesor Vladimír Beneš. Neurochirurgie je podle něj tvůrčí disciplína, i když samotná operace bývá nezáživná. „Důležitá je ta část před operací. Ta je tvůrčí.“ Vladimír Beneš má za sebou víc než pět tisíc operací mozku. Co všechno neurochirurgové umí opravit? Jaké novinky tato disciplína přináší? A jaký pokrok očekává? Ptali jste se profesora Vladimíra Beneše, přednosty Neurochirurgické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Ústřední vojenské nemocnice a prezidenta Evropské asociace neurochirurgických společností.
Tohle je podle mě naprosto geniální popularizace vědy! A pan profesor Beneš, myslím, dneska během vysílání ukázal, že dokáže složité odborné věci vysvětlovat srozumitelně a navíc velmi lidsky
Ivan Netuka; Jiří Malý odborníci na transplantaci srdce, Kardiocentrum IKEM
Už 30 let umí čeští lékaři úspěšně transplantovat srdce. Odborníci pražského Institutu klinické a experimentální medicíny totiž na konci ledna 1984 jako první v zemi transplantovali srdce člověku, který by bez tohoto zákroku nepřežil déle než tři týdny. A prodloužili mu život o víc než 13 let. Od té doby v IKEM pomohli 938 pacientům. Jak těžké je provést transplantaci? Dá už se považovat za rutinní zákrok? V jakých případech je nutná? A jaké jsou v transplantační chirurgii novinky? Ptali jste se odborníků na transplantaci srdce z Kardiocentra IKEM Ivana Netuky a Jiřího Malého.
Orley Ashenfelter profesor ekonomie na Princetonské univerzitě
Exkluzivním hostem Hyde Parku Civilizace byl profesor ekonomie Orley Ashenfelter z Princetonské univerzity, bývalý prezident American Economic Association a šéfeditor amerického ademického žurnálu the American Economic Review. Jako jeden z prvních přišel před desítkami let v ekonomii s konceptem přirozeného experimentu, který se do té doby používal výhradně v přírodních vědách. Jak se jeden z nejvýznamnějších světových akademických ekonomů dívá na světovou hospodářskou situaci? Jak se změnila role ekonomického výzkumu pro nejvyšší americkou vládu? Jak zkoumá mezinarodní mzdový index BigMac? A jak se s analýzou cen a kvality francouzského vína dostal na první stránky New York Times?
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem