redaktor a moderátor České televize

František Vyskočil neurofyziolog, profesor fyziologie a farmakologie na Přírodovědecké fakultě UK

13.02.2016 20:05, Hyde Park Civilizace
František Vyskočil

Jak vnímáme bolest? Proč omdlíváme? Jsou ženy náchylnější k migréně než muži? A budeme umět zachránit svou paměť? Otázky pro profesora Františka Vyskočila, který se zabývá neurofyziologií. V praxi tedy sleduje, co a jak se přesně děje v našem nervovém systému. Objevil, že mezi neurony existuje stabilní průtok, což zásadně ovlivňuje jejich činnost.

Věra Čáslavská ​Nejvýznamnější česká gymnastka, 15. nejúspěšnější olympionička světa

06.02.2016 20:05, Hyde Park Civilizace
Věra Čáslavská

Věra Čáslavská - nejvýznamnější česká gymnastka. 15. nejúspěšnější olympionička světa, která se postavila proti okupaci Československa. Pohledem protestovala na hrách v Mexiku – při sovětské hymně se dívala na zem. Kvůli podpisu manifestu a takzvanému "tichému gestu" ji komunistický režim trestal. Jak tlaku odolala? Kdo se za ní tehdy postavil? Díky čemu získala od Japonců nejvyšší státní vyznamenání a jako jediná žena v historii samurajský meč?

31.8.2016
Odešla paní Věra Čáslavská.

(Sportovní) osobnost, kterou si budu pamatovat jinak, než většina ostatních.

Sedminásobná olympijská vítězka, po olympijských hrách v Mexiku 1968 vyhlášena jako nejlepší sportovkyně světa, čtyřnásobná mistryně světa, jedenáctinásobná mistryně Evropy. Gymnastka, která získala celkem 140 medailí - 97 zlatých, 32 stříbrných, 11 bronzových.

Ta, která podepsala manifest Dva tisíce slov a svůj podpis NEodvolala, která se tzv. Tichým protestem postavila proti okupaci Československa, která pracovala s Václavem Havlem.

Myslím, že spousta lidí po celém světě si ji bude pamatovat jako fenomenální sportovkyni, která ukázala, že sportovci nemusí měnit svět jen sportem. Ale také svým přístupem a odvahou i mimo dohled sportovních rozhodčích.

Osobně budu tohle všechno mít v hlavě, ale sám si ji budu pamatovat trochu jinak.

"Prosím, zavolejte mi 13. ledna," odpověděla Věra Čáslavská, když ji v prosinci Pavli zvala do prvního únorového vysílání Hyde Parku Civilizace. Ptal jsem se "proč zrovna 13.?" "Myslím, že bude po nějakém vyšetření a snad to dobře dopadne, aby mohla přijít," odpověděla mi Pavli. Znovu jí volala 14. ledna a pak nám v týmu říkala: "Paní Čáslavská přijde!" Vyšetření moc dobře nedopadlo, ale paní Čáslavská moc chtěla do Hyde Parku Civilizace přijít.

Přišla v balerínách, které před studiem vyměnila za boty na podpatku se slovy "jako gymnastka se na nich hodinu v pohodě udržím." Ve studiu pak chtěla zůstat stát, židli jsme dali pryč.

Popisoval jsem jí, jak bude rozhovor probíhat, co všechno bychom chtěli probrat. Soustředěně poslouchala, ale přitom se stále usmívala. Měla radost.

Když začal rozhovor, hned mě překvapila odpovědí na pozdrav slovy: "Pro mě je velkou ctí, že mohu být zde u Vás ve vašem pořadu Hyde Park Civilizace." A přidala gratulaci k Ceně Václava Havla. Hrozně jsem se červenal a těžko hledal slova.

Do vysílání přinesla i japonský meč, který dostala od japonské rodiny po Hrách v Tokiu. Pokud vím, jiná žena nikde na světě samurajský meč nedostala. Je to úžasná vzácnost a jí zajímalo, jestli ten meč někomu v minulosti neublížil... Neublížil.

Otevřeně mluvila o problémech, kterými během života prošla, o těžkých rozhodnutích i vážných důsledcích. Mluvila o své nemoci i o přístupu s jakým s ní bojuje.

Nejvíc si ale budu pamatovat jiný okamžik a hlavně jiný pocit. Bylo po vysílání a seděli jsme s kolegy před studiem. Paní Čáslavská nám podepisovala knížky a povídala. Vyprávěla o svém životě, o klíčových okamžicích s takovou lidskostí, jakou člověk pozná málokdy. Pamatuji si, co říkala, co všechno nám prozradila. Nejvíc si ale pamatuji a budu pamatovat pocit, který jsem měl. Ona měla radost. Byla šťastná. Štastná.

Nezapomenu na tenhle pocit a jednu její větu, která ji podle mě vystihuje víc, než cokoli jiného.

"Rozhodla jsem se, že to prostě nevzdám."

Paul Rusesabagina, Tatiana Rusesabagina, Robert Fremr Rwandská genocida

30.01.2016 20:05, Hyde Park Civilizace
Paul Rusesabagina, Tatiana Rusesabagina, Robert Fremr

Paul Rusesabagina zachránil 1268 lidí. Během genocidy ve Rwandě je ubytoval v hotelu, kde dělal manažera. Riskoval život svůj i své rodiny, aby další lidé měli šanci přežít. Kde člověk najde sílu něco takového udělat? A motivaci? "Nebylo na tom nic hrdinského", říká Paul, který se označuje za obyčejného. Jak celou situaci viděla jeho žena Tatiana Rusesabagina? Zeptáme se i jí, poskytla své vůbec první televizní interview. Právní stránku rwandského konfliktu ukáže Robert Fremr, soudce Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu. Speciál Hyde Parku Civilizace tentokrát trvá hodinu a půl.

Jsem smutný, ale mám radost.

Utrpení ve Rwandě bylo nesmírné. Strašné. Děsivé. Odporné. A i proto se na něj nesmí zapomínat.

Paul Rusesabagina se postavil zlu a bojoval slovy. Zachránil 1 268 lidí. Riskoval svůj život i život své rodiny pro jiné. Byl přesvědčen, že zemře, ale zůstal, aby měli šanci ostatní.

Tatiana Rusesabagina zažívala útlak už před začátkem genocidy. Pak v sobě našla sílu nejen pro svoji rodinu, ale i pro ostatní. Nikdy nezapomínejme na boj těch, kteří nebyli "vidět", ale také bojovali - ať už slovy, nebo svoji vnitřní silou, kterou pomáhali ostatním.

Robert Fremr soudil tři z těch, kteří na utrpení podíleli. Navíc pomohl nastavit pravidla pro budoucnost a dnes soudí u Mezinárodního trestního tribunálu.

Jsem smutný z toho, co se stalo. Mám radost, že jsme vám mohli tyhle příběhy a tyhle pohledy na rwandskou genocidu v Hyde Park Civilizace nabídnout.

Mám radost, že Paul Rusesabagina byl otevřený, že popsal, co se dělo, že mluvil o utrpení i naději. Že se neschovával za fráze, ale mluvil za sebe a lidsky.

Mám radost, že Tatiana Rusesbagina souhlasila s rozhovorem pro Hyde Park Civilizace. Z menší části proto, že rozhovor s ní nenajdete na CNN nebo BBC, ale právě jen v ČT. Ale z té největší části hlavně proto, že její příběh je podle mě moc důležitý. Rozhovor s ní byl pro mě hodně těžký. Nejen proto, že chtěla mluvil jen francouzsky - rozhovor přes tlumočníka nechtěla - ale hlavně proto, co říkala. Slyšel jsem: "Byla to smrt. Čekala jsem na smrt se svými dětmi." A mrazilo mě.. Hodně mrazilo..

Mám radost, že Robert Fremr popsal celou situaci velmi otevřeně z pohledu práva. Musíme se poučit nejen lidsky, ale i právně. Vědět, co se stalo a proč se to stalo.

Pro mě to byl velmi silný díl. Těžký, smutný a zároveň z určitého úhlu pohledu krásný. Krásný hlavně proto, že zlo nemusí zvítězit. Je to na každém z nás.

Záznam rozhovoru - českou i anglickou verzi - najdete na webu Hyde Park Civilizace

Martin Ptáček, Vlastimil Rasocha, Hynek Kasl, Ondřej Hubálek mladí úspěšní čeští vědci

23.01.2016 20:05, Hyde Park Civilizace
Martin Ptáček, Vlastimil Rasocha, Hynek Kasl, Ondřej Hubálek

Martin Ptáček se zabývá stabilizačním systémem aut, Vlastimil Rasocha si ve svém projektu položil otázku, zda budou diskriminovaní lidé podvádět víc, Hynek Kasl se podílel se na vývoji metody, která zjišťuje rakovinotvorné buňky v krvi a Ondřej Hubálek využil houbu pro čištění vody od těžkých kovů. Čtyři mladí úspěšní čeští vědci, kteří vyhráli prestižní soutěže. Předtáčeli jsme v liberecké iQlandii…

Jerome Friedman nositel Nobelovy ceny za fyziku

16.01.2016 20:05, Hyde Park Civilizace
Jerome Friedman

Profesor Jerome Friedman je nositelem Nobelovy ceny za objev kvarků – nejmenších známých částí přírody. Navíc už 65 let pracuje na MIT a jeho učitelem byl i Enrico Fermi – jeden z otců prvního jaderného reaktoru a atomové bomby. Jaký byl osobně? Co nejdůležitějšího se od něj naučil? A kdy se o kvarcích dozvíme víc?
Anglická verze rozhovoru je k dispozici na webu Hyde Park Civilizace.

starší vysílání, strana  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43    44    45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74 
© Daniel Stach 2012-2021    Obsah, design, programování: MaD speakers, Džuny & STACH software
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem