Daniel Stach
redaktor a moderátor České televize
Ivan Netuka; Jiří Malý odborníci na transplantaci srdce, Kardiocentrum IKEM
Už 30 let umí čeští lékaři úspěšně transplantovat srdce. Odborníci pražského Institutu klinické a experimentální medicíny totiž na konci ledna 1984 jako první v zemi transplantovali srdce člověku, který by bez tohoto zákroku nepřežil déle než tři týdny. A prodloužili mu život o víc než 13 let. Od té doby v IKEM pomohli 938 pacientům. Jak těžké je provést transplantaci? Dá už se považovat za rutinní zákrok? V jakých případech je nutná? A jaké jsou v transplantační chirurgii novinky? Ptali jste se odborníků na transplantaci srdce z Kardiocentra IKEM Ivana Netuky a Jiřího Malého.
Orley Ashenfelter profesor ekonomie na Princetonské univerzitě
Exkluzivním hostem Hyde Parku Civilizace byl profesor ekonomie Orley Ashenfelter z Princetonské univerzity, bývalý prezident American Economic Association a šéfeditor amerického ademického žurnálu the American Economic Review. Jako jeden z prvních přišel před desítkami let v ekonomii s konceptem přirozeného experimentu, který se do té doby používal výhradně v přírodních vědách. Jak se jeden z nejvýznamnějších světových akademických ekonomů dívá na světovou hospodářskou situaci? Jak se změnila role ekonomického výzkumu pro nejvyšší americkou vládu? Jak zkoumá mezinarodní mzdový index BigMac? A jak se s analýzou cen a kvality francouzského vína dostal na první stránky New York Times?
Markéta Pravdová předsedkyně Rady Ústavu pro jazyk český, zástupkyně ředitele Ústavu pro jazyk český
Jak se náš jazyk vyvíjí? Proč se žena vdává, ale muž žení? Jak vznikla různá rčení? V Hyde Parku Civilizace odpovídala Markéta Pravdová, předsedkyně Rady Ústavu pro jazyk český a zástupkyně ředitele Ústavu pro jazyk český.
Přidávám zkopírovanou facebookovou komunikaci s Gábi (dramaturgyně Hyde Park Civilizace) ze 4. ledna ve 12:21:
Gábi: "Paní z Ústavu pro jazyk český za týden moc ráda přijde."
Já: "áááááááááááááááá"
Gábi: "aha, tak to nebudu dál komentovat."
Já: "Nemohl bych se s ní, prosím, bavit anglicky??"
Doufám, že se vám vysílání líbilo :)
Karel Jungwirth, Pavel Jungwirth, Tomáš Jungwirth fyzici
Rodinný klan ve světě vědy – Jungwirthovi. Otec Karel – fyzik – byl kandidátem na post předsedy Akademie věd. A vychoval dva profesory. Starší syn Pavel je úspěšný fyzikální chemik. A mladší Tomáš se zaměřuje na nanoelektroniku. Do Hyde Parku Civilizace přišli najednou tři Jungwirthové – Karel, Pavel a Tomáš.
Jaroslav Sýkora sociolog, odborník na dlouhodobou izolaci posádek při letech do vesmíru
Jak vypadají vztahy uvnitř uzavřené skupiny lidí? Odpovídal sociolog Jaroslav Sýkora, který už v 80. letech zkoumal izolaci lidí v rámci projektu Štola. Spolupracoval i na mezinárodním projektu Mars 500, který plně simuloval let na Mars. Jak se projevuje extrémní prostředí na psychice a zdraví lidí? Jak fungují neuzavřené kolektivy? A jak by vypadala sociomapa rodiny, která se sejde na Vánoce? V předvánočním Hyde Parku Civilizace jste se ptali odborníka na dlouhodobou izolaci posádky při pobytu ve vesmíru, člena Mezinárodní astronautické akademie Jaroslava Sýkory
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem