Daniel Stach
redaktor a moderátor České televize
Tomáš Mikolov vědec, Facebook AI Research
Tomáš Mikolov je jedním z vědců, kteří stojí za skokovým zdokonalením Google překladače.
Jeho modely jazyka učí počítače zpracovávat lidskou řeč.
Jeho výzkum dělá z jazyků matematiku - statistiku.
Převrat v oboru zpracování přirozeného jazyka počítačem způsobil už jako student.
Dnes jeho algoritmy používají společnosti jako Google, Microsoft, Facebook, IBM nebo Twitter.
Pracoval pro největší IT firmy světa: Microsoft a Google, ve Facebooku teď vyvíjí umělou inteligenci.
Jan Štulík přednosta kliniky spondylochirurgie 1. LF UK a FN Motol
"Operování je jako vrcholový sport." Říká jeden z největších českých specialistů v oboru páteřní chirurgie, profesor Jan Štulík. Ročně zvládne až 550 operací, některé trvají i 20 hodin. O novinkách v chirurgii páteře i o tom, jak se chovat k našim zádům.
Dita Krausová přeživší holocaustu, osvětimská knihovnice
Přežila šest koncentračních, pracovních nebo vyhlazovacích táborů.
Zůstala beze jména, byla jen číslem.
Dita Krausová, osvětimská knihovnice.
„Byla to naprostá hrůza. Ultimativní hrůza.“
Na rozhovor přišla malinká paní, která měla jedinou prosbu: Aby mohla mít v ruce během rozhovoru kapesník.
Posadila se a vyprávěla svůj příběh. Příběh o utrpení, smrti, i boji o naději a o přežití. Příběh o lásce mezi lidmi. Příběh o nenávisti.
Bylo cítit, jak bolestné pro ni je, vracet se do té doby nezměrného utrpení. Ale také bylo cítit, jak ona sama ví, jak důležité je předat dalším, co se tehdy dělo. Někdy musela vnitřně bojovat, aby mohla pokračovat. Vyhrála vždycky, i když popisovala nejhrůznější zážitek z Osvětimi, když vzpomínala, jak mamince řekla, že tatínek umřel, když mluvila o bombardování Hamburku, i když si znovu vybavovala smrt maminky. Při vyprávění vnitřní boj „prohrála“ jen jedinkrát. Když vzpomínala na poslední dny před osvobozením v Bergen-Belsenu. Nenaléhal jsem. Jak to vypadalo kolem ní, popsala ve své knize Odložený život:
„Údy byly jen kosti bez masa pokryté kůží. Kolena a lokty trčely z hromad v nesourodých úhlech jako uzly lana. Většina mrtvol měla oči otevřené, prázdné a bez výrazu. Vymykalo se vší představivosti, že tyto oči někdy viděly. Brady visely vykloubené, ukazujíce dutiny zčernalých hrdel. Někteří z mrtvých se tak zmenšili, že šaty vypadaly prázdné a jen scvrklá hlava dokazovala, že uvnitř těchto hadrů vězí nějaké tělo.“
Ano, tohle byl jeden z důsledků nacismu. Ano, tohle se skutečně dělo. Ano, tohle opravdu způsobili lidé. Jeden druhému.
Při přípravě na vysílání se vždycky snažím pochopit „proč se to děje.“ A to ať už daný vědec studuje cokoli. Třeba proč se atomy chovají, tak jak se chovají nebo proč DNA dělá to, co dělá? Tady to pochopit nedokážu. Jak je možné, že se k sobě navzájem takhle lidé chovali? Dita Krausová říká: „Čím jsem starší, tím míň tomu rozumím. Ono se mi to zdá stále hrůznější a nepochopitelnější.“
A v tom je jedno z velkých nebezpečí. Že zapomeneme, že nebudeme chtít uvěřit, že tohle se skutečně dělo, že se minulost bude relativizovat, že „tak hrozné to přeci nemohlo být.“ Ne nebylo. Bylo to horší, než si umíme představit. A to si musíme pamatovat a nezapomenout.
Nikdy nezapomenout.
Václav Větvička botanik
Botanik Václav Větvička o české přírodě a čtení z letokruhů stromů. O rostlinách, keřích i nejstarších stromech. O českých zahrádkách i o tom, co - jak říká - "musí být k snědku".
Marian Jelínek odborník na sportovní psychologii a mentální koučink
„Vychovejme nejdříve dobrého člověka, potom vrcholového sportovce.“ Říká Marian Jelínek, pedagog, trenér a odborník na sportovní psychologii. Sám vnímá sport jako život na načisto, kde všechny jeho aspekty mohou připravit člověka na realitu. Proč ve vrcholovém sportu hraje největší roli hlava? Jak ovlivnit naše myšlenky, když se nám nedaří? Co máme během výkonu pod kontrolo a co ne? A jak správně vést děti k pohybu? Marian Jelínek, odborník na sportovní psychologii a mentální koučink, v Hyde Parku Civilizace.
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem