Daniel Stach
redaktor a moderátor České televize
Ludmila Čírtková policejní a soudní psycholožka
Jak z dostupných stop odhadnout dopředu pachatele, rekonstruovat jeho povahu a strefit se? Nejen o profilování pachatelů s policejní a soudní psycholožkou Ludmilou Čírtkovou v Hyde Parku Civilizace
Claude Cohen-Tannoudji nositel Nobelovy ceny za fyziku
"Je důležité mít bláznivé nápady. Protože bláznivé myšlenky jsou někdy dobré myšlenky. A dobrý výzkumník je navždy studentem." Říká Claude Cohen-Tannoudji, který získal Nobelovu cenu za fyziku "za vývoj metod chlazení a chytání atomů laserovým světlem". Ty v důsledku pomáhají vytvořit například přesnější měření času. Narodil se v Alžírsku, kde viděl vylodění Amerických vojáků za 2. světové války. Kam půjde jeho výzkum posunout? Kdo byl klíčový pro jeho kariéru? A v čem mu pomohla Nobelova cena?
Pavel Prošek polárník
Profesor Pavel Prošek je zakladatelem Mendelovy polární stanice na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě.
Jane Goodall primátoložka
Půl století studovala primáty a zjistila například, že šimpanzi používají nástroje, že dokážou projevovat své emoce a že jsou masožravci, ale také to, že se mezi sebou vraždí. Napsala několik knih a v roce 1977 založila Jane Goodall Institute, jehož cílem je výzkum, vzdělávání a ochrana divoké přírody. Jane Goodall přijala pozvání do Hyde Parku Civilizace.
Do studia přišla na první pohled maličká, ale hned na druhý velká dáma s jasným přesvědčením, obrovskou energií a radostí. Svým výzkumem šimpanzů způsobila revoluci, postupně (úplně) proměnila naše vnímání našich příbuzných, se kterými sdílíme 99 % DNA - zjistila, že používají nástroje, jí maso, sledovala jejich radost, smutek i boje. Ji samotnou jeden ze šimpanzů málem zabil - a zabil by, kdyby chtěl. A co hlavně: zjistila, že díky (nebo kvůli) tomu všemu, jsou jako my..
To je část příběhu vědkyně, ale nikdy, prosím, nezapomínejme na příběh člověka. Jane Goodall měla svůj sen a tomu obětovala hodně. Nevzdala se a riskovala. Zkusila jít za svým i přes spoustu a spoustu překážek. A dokázala to. A ani pak nepolevila, nevzdala se.
Na rozhovor v šimpanzštině nezapomenu, moc mě bavil, těžko se popisuje, jak moc :) Ale ještě raději si budu vždy pamatovat pocit jasného přesvědčení, vnitřní jistoty a radosti, který jsem z Jane Goodall cítil.
Šla za svým, nevzdala se, změnila kus světa a zůstala milou dámou s veselým úsměvem a pevným odhodláním. A i v tom je ta velká síla.
Jan Gruntorád, Josef Šlerka, Zuzana Děngeová ředitel, CESNET; odborník na sociální sítě, FF UK; jazykovědkyně, Ústav pro jazyk český AV ČR
25 let jsme online - i když první roky jen málokdo a jen velmi omezeně. 13. 2. 1992 bylo Českoslovesko připojeno k internetu. První připojení bylo přes počítač, který potřeboval sál 10 x 30 metrů a ze začátku museli lidé zvažovat poslání každého mailu. Jaká byla očekávání před 25 lety? Jak se měnila cena připojení a množství stahovaných dat? Jak internet změnil společnost? Jak se změnila čeština a jak náš život proměnily sociální sítě? I to jsou témata sobotního dílu Hyde Parku Civilizace. Hlavním hostem byl Jan Gruntorád, ředitel sdružení CESNET, který byl u připojení Československa osobně.
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem