redaktor a moderátor České televize

Jindřich Böhm mezinárodně uznávaný vrakový potápěč

05.03.2016 20:05, Hyde Park Civilizace
Jindřich Böhm

Hledal vrak letadla Antoina de Saint-Exupéryho. Potápí se za polárním kruhem a dvakrát sestoupil k trajektu Estonia, aby dokázal, že oficiální zpráva lže. Viděl i vrak lodi Wilhelm Gustloff – na její palubě zahynulo šestkrát víc lidí než na Titaniku. Jindřich Böhm. Jaké vybavení potřebuje? Jaké příběhy nachází? A jak zareagoval, když se v hloubce 80 metrů zamotal do rybářských sítí a měl kyslík jen na 10 minut? Hyde Park Civilizace o světě pod mořskou hladinou

Jiří Markovič bývalý šéf oddělení vyšetřování vražd , jeden z nejlepších kriminalistů pražské policie

27.02.2016 20:05, Hyde Park Civilizace
Jiří Markovič

Co přiměje člověka k tomu, aby vraždil? Jak se chová před tím, při tom, po tom? Jak přemýšlí vyšetřovatel, když přijde na místo činu? Kriminalista Jiří Markovič řešil za svou 26 letou kariéru „u vražd“ mnoho kauz – byl prvním člověkem, který otevíral sudy s oběťmi orlických vrahů, dopadl známého spartakiádního vraha, pětinásobného vraha Hojera, nebo poslal na smrt prvního z trojice posledních odsouzených k trestu smrti v Československu. Kdy stáli vrah a vyšetřovatel proti sobě? Dokáží si dnes podat ruce?

Čtou se těžko vědecké práce o částicové fyzice? Ve srovnání se čtením o případech bývalého šéfa tzv. mordparty, plukovníka Jiřího Markoviče ne.

Některé popisy vražd jsou hodně.. ..drsné.. .. s Pavlínou, se kterou připravujeme materiály na vysílání, jsme si několikrát až nevěřícně říkali: "Četl(a) jsi TOHLE??" O to důležitější je ale i o takových případech mluvit s odborníkem.

Místo táty hrál kulečník a během několika partií se nechal přemluvit, aby si podal žádost o přijetí k VB. Když si ho vyhlédli pro práci v Praze, ptali se: "Fandíš Spartě, nebo Slavii?" Odpověděl: "Slávii." A tak začal pracovat na Praze 10.

Jeho první případ bylo tělo nalezené bez hlavy. Pak řešil i ty z nejbrutálnějších vražd v české historii. Po jeho vyšetřování byli odsouzeni psychopati i sadisté. S jedním se dál stýká, pro dalšího byl náhradní rodinou.

Plukovník Jiří Markovič byl lidský, skromný a sebekritický. Ve vysílání a i mimo něj. Ve své práci pořád hledal spravedlnost, snažil se objasnit různě hrůzné vraždy. A nepřišel o svůj optimismus. Ať to tak vždy platí

Jan Palouš astronom, astrofyzik, Astronomický ústav AV ČR

20.02.2016 20:05, Hyde Park Civilizace
Jan Palouš

Kde jsou ještě vidět hvězdy? Na kterých místech ČR je v noci tma? Jak světelné znečištění škodí přírodě a nakolik astronomům komplikuje pozorování vesmíru? O světelném znečištění, nově objevených gravitačních vlnách, vývoji galaxií a vzniku hvězd byl  sobotní Hyde Park Civilizace s profesorem Janem Paloušem, astronomem a astrofyzikem z Astronomického ústavu AV ČR.

František Vyskočil neurofyziolog, profesor fyziologie a farmakologie na Přírodovědecké fakultě UK

13.02.2016 20:05, Hyde Park Civilizace
František Vyskočil

Jak vnímáme bolest? Proč omdlíváme? Jsou ženy náchylnější k migréně než muži? A budeme umět zachránit svou paměť? Otázky pro profesora Františka Vyskočila, který se zabývá neurofyziologií. V praxi tedy sleduje, co a jak se přesně děje v našem nervovém systému. Objevil, že mezi neurony existuje stabilní průtok, což zásadně ovlivňuje jejich činnost.

Věra Čáslavská ​Nejvýznamnější česká gymnastka, 15. nejúspěšnější olympionička světa

06.02.2016 20:05, Hyde Park Civilizace
Věra Čáslavská

Věra Čáslavská - nejvýznamnější česká gymnastka. 15. nejúspěšnější olympionička světa, která se postavila proti okupaci Československa. Pohledem protestovala na hrách v Mexiku – při sovětské hymně se dívala na zem. Kvůli podpisu manifestu a takzvanému "tichému gestu" ji komunistický režim trestal. Jak tlaku odolala? Kdo se za ní tehdy postavil? Díky čemu získala od Japonců nejvyšší státní vyznamenání a jako jediná žena v historii samurajský meč?

31.8.2016
Odešla paní Věra Čáslavská.

(Sportovní) osobnost, kterou si budu pamatovat jinak, než většina ostatních.

Sedminásobná olympijská vítězka, po olympijských hrách v Mexiku 1968 vyhlášena jako nejlepší sportovkyně světa, čtyřnásobná mistryně světa, jedenáctinásobná mistryně Evropy. Gymnastka, která získala celkem 140 medailí - 97 zlatých, 32 stříbrných, 11 bronzových.

Ta, která podepsala manifest Dva tisíce slov a svůj podpis NEodvolala, která se tzv. Tichým protestem postavila proti okupaci Československa, která pracovala s Václavem Havlem.

Myslím, že spousta lidí po celém světě si ji bude pamatovat jako fenomenální sportovkyni, která ukázala, že sportovci nemusí měnit svět jen sportem. Ale také svým přístupem a odvahou i mimo dohled sportovních rozhodčích.

Osobně budu tohle všechno mít v hlavě, ale sám si ji budu pamatovat trochu jinak.

"Prosím, zavolejte mi 13. ledna," odpověděla Věra Čáslavská, když ji v prosinci Pavli zvala do prvního únorového vysílání Hyde Parku Civilizace. Ptal jsem se "proč zrovna 13.?" "Myslím, že bude po nějakém vyšetření a snad to dobře dopadne, aby mohla přijít," odpověděla mi Pavli. Znovu jí volala 14. ledna a pak nám v týmu říkala: "Paní Čáslavská přijde!" Vyšetření moc dobře nedopadlo, ale paní Čáslavská moc chtěla do Hyde Parku Civilizace přijít.

Přišla v balerínách, které před studiem vyměnila za boty na podpatku se slovy "jako gymnastka se na nich hodinu v pohodě udržím." Ve studiu pak chtěla zůstat stát, židli jsme dali pryč.

Popisoval jsem jí, jak bude rozhovor probíhat, co všechno bychom chtěli probrat. Soustředěně poslouchala, ale přitom se stále usmívala. Měla radost.

Když začal rozhovor, hned mě překvapila odpovědí na pozdrav slovy: "Pro mě je velkou ctí, že mohu být zde u Vás ve vašem pořadu Hyde Park Civilizace." A přidala gratulaci k Ceně Václava Havla. Hrozně jsem se červenal a těžko hledal slova.

Do vysílání přinesla i japonský meč, který dostala od japonské rodiny po Hrách v Tokiu. Pokud vím, jiná žena nikde na světě samurajský meč nedostala. Je to úžasná vzácnost a jí zajímalo, jestli ten meč někomu v minulosti neublížil... Neublížil.

Otevřeně mluvila o problémech, kterými během života prošla, o těžkých rozhodnutích i vážných důsledcích. Mluvila o své nemoci i o přístupu s jakým s ní bojuje.

Nejvíc si ale budu pamatovat jiný okamžik a hlavně jiný pocit. Bylo po vysílání a seděli jsme s kolegy před studiem. Paní Čáslavská nám podepisovala knížky a povídala. Vyprávěla o svém životě, o klíčových okamžicích s takovou lidskostí, jakou člověk pozná málokdy. Pamatuji si, co říkala, co všechno nám prozradila. Nejvíc si ale pamatuji a budu pamatovat pocit, který jsem měl. Ona měla radost. Byla šťastná. Štastná.

Nezapomenu na tenhle pocit a jednu její větu, která ji podle mě vystihuje víc, než cokoli jiného.

"Rozhodla jsem se, že to prostě nevzdám."
starší vysílání, strana  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55    56    57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87 
© Daniel Stach 2012-2024    Obsah, design, programování: MaD speakers, Džuny & STACH software
Veškeré zveřejněné materiály jsou buď majetkem týmu HPC, Daniela Stacha a nebo jsou zveřejněny se souhlasem autora.
Probematiku Japonska konzultuji s Pavlínou Stachovou, akce komentuji a moderuji se svým parťákem Miroslavem Lencem